Výhradná a nevýhradná zmluva

Výhradná alebo nevýhradná zmluva?

Výhradná alebo nevýhradná zmluva? Táto otázka bude pravdepodobne patriť medzi prvé, ktoré si budete musieť zodpovedať pri predaji vašej nehnuteľnosti. Ponúkam vám k tejto téme zopár skúseností z realitného sveta.

Nevýhradná zmluva

Nevýhradná zmluva znamená, že vašu nehnuteľnosť bude môcť v rovnakom čase ponúkať na predaj viacero realitných kancelárií. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento postup vám umožní rýchlejší predaj za viacej peňazí. Môže to tak byť, ale aj nemusí. V praxi to môže tak vyzerať, že realitné portále uverejnia niekoľko inzerátov s ponukou vašej nehnuteľnosti, v ktorých môžu byť rozdielne informácie o cene, výmere, vybavení a podobne. Prezentácia býva zvyčajne na nízkej úrovni, pretože realitná kancelária nemá odvahu investovať svoje peniaze do neistého obchodu. Vašej nehnuteľnosti sa venuje len okrajovo, pretože prednosť dáva klientovi, s ktorým má uzatvorenú výhradnú zmluvu. Prezentácia nehnuteľnosti tak môže vyzerať amatérsky a nehnuteľnosť nezaujímavo. Výsledkom často býva niekoľkomesačné inzerovanie nehnuteľnosti bez žiadaného výsledku, ktorým je jej predaj.

Výhradná zmluva

V prípade výhradnej zmluvy alebo inak povedané exkluzívnej zmluvy,  sa o predaj vašej nehnuteľnosti stará len jedna realitná kancelária, ktorá jej venuje maximum svojho času a peňazí. Má totiž istotu, že predaj nehnuteľnosti záleží len od jej schopnosti, a preto sa jej oplatí investovať do kvalitnej práce. Realitná kancelária, s ktorou uzatvoríte výhradnú zmluvu, sa snaží predať vašu nehnuteľnosť za najlepšiu možnú cenu a v čo najkratšom čase. Zároveň prezentácia nehnuteľností vo výhradnom zastúpení jednej realitnej kancelárie býva spravidla na oveľa vyššej úrovni, nehnuteľnosť pôsobí vierohodnejšie a exkluzívnejšie. Výsledkom výhradnej spolupráce s jednou realitnou kanceláriou býva zvyčajne úspešný predaj nehnuteľnosti a spokojný klient.

Výhradná zmluva je prejavom dôvery klienta voči realitnému maklérovi a realitnej kancelárií, ktorú reprezentuje.

V živote je dôležité robiť rozhodnutia na základe dostatku informácií. Verím, že aj tento článok prispeje k vašej lepšej informovanosti a povedie k správnym rozhodnutiam. Ak máte ešte nejaké nezodpovedané otázky ohľadom výhradnej alebo nevýhradnej zmluvy, ozvite sa, rada vám ich zodpoviem.

https://agnesajanokova.sk/kontakt/

Zdieľať

Facebook
LinkedIn